Explore Gaziantep In, Kareler Trt and more!

Gaziantep'in güzelliklerinden kutnu kumaşı…  Fotoğraf: İbrahim Alisinanoğlu

Gaziantep'in güzelliklerinden kutnu kumaşı… Fotoğraf: İbrahim Alisinanoğlu

Ürgüp'ten  Fotoğrafı gönderen: Ahmet GL

Ürgüp'ten Fotoğrafı gönderen: Ahmet GL

Eskişehir’den  Fotoğrafı gönderen: Merve Öndr

Eskişehir’den Fotoğrafı gönderen: Merve Öndr

Bursa Keles Kemaliye Köyü'nde kına gecesi…  Fotoğraf: Gülhan Urhan

Bursa Keles Kemaliye Köyü'nde kına gecesi… Fotoğraf: Gülhan Urhan

Türk halısı, Türkler’in dünya kültürüne kazandırdığı sanat eseri bir üründür. Türk halıcılığının belgelenebilir tarihi Pazırık halısından günümüze 2500 yıl devam etmiş ve en nadir örneklerini 13. ve 14. yüzyıllarda vermiştir.  Bugün dünyanın çeşitli müzelerinin baş köşesini süsleyen bu renkli kültür ve sanat hazinemiz Anadolu Selçuklular'ı döneminde zirveye ulaşarak "Türk İlmiği" ismi ile yeni bir ün kazanmıştır.

Türk halısı, Türkler’in dünya kültürüne kazandırdığı sanat eseri bir üründür. Türk halıcılığının belgelenebilir tarihi Pazırık halısından günümüze 2500 yıl devam etmiş ve en nadir örneklerini 13. ve 14. yüzyıllarda vermiştir. Bugün dünyanın çeşitli müzelerinin baş köşesini süsleyen bu renkli kültür ve sanat hazinemiz Anadolu Selçuklular'ı döneminde zirveye ulaşarak "Türk İlmiği" ismi ile yeni bir ün kazanmıştır.

Bilim Dünyası  Hunza Türklerini İnceliyor  Asırlarca yolu, izi olmayan, erişilmesi çok güç bir yerde izole olarak yaşayan Hunzakutlar “Mir” dedikleri hanedan reislerinin ve ona danışmanlık yapan on iki kişiden oluşan bir İhtiyar Heyeti idaresindeler..Türk geleneklerine uygun olarak, 900 yıldan fazla bir süre bağımsız yaşamışlar.

Bilim Dünyası Hunza Türklerini İnceliyor Asırlarca yolu, izi olmayan, erişilmesi çok güç bir yerde izole olarak yaşayan Hunzakutlar “Mir” dedikleri hanedan reislerinin ve ona danışmanlık yapan on iki kişiden oluşan bir İhtiyar Heyeti idaresindeler..Türk geleneklerine uygun olarak, 900 yıldan fazla bir süre bağımsız yaşamışlar.

Kısrak sütünün fermante edilmesiyle elde edilen geleneksel içecek "KIMIZ" Orta Asya Türkleri tarafından günümüzde de tüketilmektedir.

Kısrak sütünün fermante edilmesiyle elde edilen geleneksel içecek "KIMIZ" Orta Asya Türkleri tarafından günümüzde de tüketilmektedir.

Kurban Bıçağı “Yadigar”ın Hikâyesi  Osmanlı'nın silah ihtiyacını karşılamak amacıyla Kazakistan'dan getirilen ustalarca 300 yıl önce üretilen kılıç ve kamaların, Çanakkale'nin Babakale köyünde yapılan birebir özelliklerini taşıyan kurban bıçakları, babadan oğula bırakıldığı için "Yadigar" adıyla anılıyor. Osmanlı Devleti'nin inşa ettiği son kale olan Babakale Kalesi'nin bulunduğu Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Babakale köyünde iki bıçak üreticisinden biri olan doğan tosun, 1700'lü…

Kurban Bıçağı “Yadigar”ın Hikâyesi Osmanlı'nın silah ihtiyacını karşılamak amacıyla Kazakistan'dan getirilen ustalarca 300 yıl önce üretilen kılıç ve kamaların, Çanakkale'nin Babakale köyünde yapılan birebir özelliklerini taşıyan kurban bıçakları, babadan oğula bırakıldığı için "Yadigar" adıyla anılıyor. Osmanlı Devleti'nin inşa ettiği son kale olan Babakale Kalesi'nin bulunduğu Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Babakale köyünde iki bıçak üreticisinden biri olan doğan tosun, 1700'lü…

Çerkez Sürgünü'nün 152. Yılı  Kafkas Dernekleri Federasyonu’nca, 1864 yılında Rus-Kafkas Savaşı sonrası bir milyonun üzerinde Çerkes'in sürgün edilmesi nedeniyle Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde anma etkinliği düzenlendi.

Çerkez Sürgünü'nün 152. Yılı Kafkas Dernekleri Federasyonu’nca, 1864 yılında Rus-Kafkas Savaşı sonrası bir milyonun üzerinde Çerkes'in sürgün edilmesi nedeniyle Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde anma etkinliği düzenlendi.

Kutsal Topraklardaki Hac Heyecanı  İhramlarıyla kutsal topraklarda renkli görüntüler oluşturan Müslümanlar, Kabe'de ziyaret tavafı ve say yaptı, ardından tıraş olup ihramdan çıkarak hacı oldu. Kabe'de, ihramdan çıkıp ziyaret tavafını ve say'ini tamamlamak isteyen hacıların yoğunluğu devam etti.

Kutsal Topraklardaki Hac Heyecanı İhramlarıyla kutsal topraklarda renkli görüntüler oluşturan Müslümanlar, Kabe'de ziyaret tavafı ve say yaptı, ardından tıraş olup ihramdan çıkarak hacı oldu. Kabe'de, ihramdan çıkıp ziyaret tavafını ve say'ini tamamlamak isteyen hacıların yoğunluğu devam etti.

Pinterest
Search