Explore Army Generals, Wehrmacht Generals and more!

Explore related topics

General der Panzertruppe Gerhard ("Gerd") Helmuth Detloff Graf von Schwerin (23 June 1899 – 29 October 1980) Knight's Cross on 17 January 1942 as Oberst and commander of Infanterie-Regiment 76 (mot.); 240th Oak Leaves on 17 May 1943 as Generalmajor and commander of the 16. Infanterie-Division (mot.); 41st Swords on 4 November 1943 as Generalleutnant and commander of the 16. Panzergrenadier-Division

General der Panzertruppe Gerhard ("Gerd") Helmuth Detloff Graf von Schwerin (23 June 1899 – 29 October 1980) Knight's Cross on 17 January 1942 as Oberst and commander of Infanterie-Regiment 76 (mot.); 240th Oak Leaves on 17 May 1943 as Generalmajor and commander of the 16. Infanterie-Division (mot.); 41st Swords on 4 November 1943 as Generalleutnant and commander of the 16. Panzergrenadier-Division

General der Panzertruppe Joachim Hermann August Lemelsen (28 September 1888 – 30 March 1954) Knight's Cross on 27 July 1941 as General der Panzertruppe and commanding general of the XXXXVII. Panzerkorps; 294th Oak Leaves on 7 September 1943 as General der Panzertruppe and commanding general of the XXXXVII. Panzerkorps

General der Panzertruppe Joachim Hermann August Lemelsen (28 September 1888 – 30 March 1954) Knight's Cross on 27 July 1941 as General der Panzertruppe and commanding general of the XXXXVII. Panzerkorps; 294th Oak Leaves on 7 September 1943 as General der Panzertruppe and commanding general of the XXXXVII. Panzerkorps

Generaloberst Adolf Strauß (6 September 1879 – 20 March 1973) For health reasons, he stepped down from command on 16 January 1943. After his recovery, he was appointed as Commandant of the Fortified Eastern area. Held in British captivity until being released in May 1949. Knight's Cross of the Iron Cross on 27 October 1939 as General der Infanterie and commanding general of the II. Armeekorps

Generaloberst Adolf Strauß (6 September 1879 – 20 March 1973) For health reasons, he stepped down from command on 16 January 1943. After his recovery, he was appointed as Commandant of the Fortified Eastern area. Held in British captivity until being released in May 1949. Knight's Cross of the Iron Cross on 27 October 1939 as General der Infanterie and commanding general of the II. Armeekorps

General der Flakartillerie Walther Moritz Heinrich Wolfgang von Axthelm (23 December 1893 – 6 January 1972) Knight's Cross of the Iron Cross on 4 September 1941 as Generalmajor and commander of the I. Flak-Korps

General der Flakartillerie Walther Moritz Heinrich Wolfgang von Axthelm (23 December 1893 – 6 January 1972) Knight's Cross of the Iron Cross on 4 September 1941 as Generalmajor and commander of the I. Flak-Korps

General der Infanterie Friedrich OLBRICHT (4 October 1888 – 21 July 1944) executed as one of the plotters involved in the attempt to assassinate Adolf Hitler at the Wolfsschanze in East Prussia on 20 July 1944. Knight's Cross of the Iron Cross on 27 October 1939 as Generalleutnant and commander of 24. Infanterie-Division

General der Infanterie Friedrich OLBRICHT (4 October 1888 – 21 July 1944) executed as one of the plotters involved in the attempt to assassinate Adolf Hitler at the Wolfsschanze in East Prussia on 20 July 1944. Knight's Cross of the Iron Cross on 27 October 1939 as Generalleutnant and commander of 24. Infanterie-Division

Otto Kretschmer (1912–1998) was the most successful of the WW II Aces of the Deep. As commander of U-35, U-23 and U-99 he sank 47 merchant ships totaling 272,043 tons in a remarkably short period of time, being captured in March 1941 and spending the rest of the war in the Bowmanville POW camp, Canada. After the war, he rejoined the Bundesmarine, and became the Chief of Staff of the NATO Command COMNAVBALTAP in May 1965. He retired in September 1970 with a rank of Flottillenadmiral.

Otto Kretschmer (1912–1998) was the most successful of the WW II Aces of the Deep. As commander of U-35, U-23 and U-99 he sank 47 merchant ships totaling 272,043 tons in a remarkably short period of time, being captured in March 1941 and spending the rest of the war in the Bowmanville POW camp, Canada. After the war, he rejoined the Bundesmarine, and became the Chief of Staff of the NATO Command COMNAVBALTAP in May 1965. He retired in September 1970 with a rank of Flottillenadmiral.

SS-Standartenführer Karl Ullrich shortly after receiving his Oak Leaves to his Knight's Cross of the Iron Cross, Aug 1, 1944. At the time, Ullrich was commander of SS-Panzergrenadier-Regiment 6 "Theodor Eicke"/3.SS-Panzer-Division "Totenkopf". One month after this photo was taken, he was promoted commanding officer of the 5. SS-Panzer-Division "Wiking". He died in 1996.

SS-Standartenführer Karl Ullrich shortly after receiving his Oak Leaves to his Knight's Cross of the Iron Cross, Aug 1, 1944. At the time, Ullrich was commander of SS-Panzergrenadier-Regiment 6 "Theodor Eicke"/3.SS-Panzer-Division "Totenkopf". One month after this photo was taken, he was promoted commanding officer of the 5. SS-Panzer-Division "Wiking". He died in 1996.

The notorious SS-Obergruppenführer und General der Waffen-SS Josef “Sepp” Dietrich is seen here at Innsbruck in October 1943 at a visit to a shooting match organized by the Hitlerjugend. Around his neck the famous Waffen-SS commander wears the Knight’s Cross with Oak Leaves and Swords.

The notorious SS-Obergruppenführer und General der Waffen-SS Josef “Sepp” Dietrich is seen here at Innsbruck in October 1943 at a visit to a shooting match organized by the Hitlerjugend. Around his neck the famous Waffen-SS commander wears the Knight’s Cross with Oak Leaves and Swords.

Fallschirmjäger Hauptmann (Paratroop Captain) Walter Gericke (smoking) was originally a policeman who transferred to the Luftwaffe and became one of the first battalion commanders of the Parachute Division.He fought in the Battle of Crete (1941) and won the Knight's Cross of the Iron Cross.He also fought in Italy and by the war's end was a lt colonel. Postwar, he was POW of the British.He returned to service in the 50s and commanded 1.Airborne Division 1962-65.He retired a major general.

Fallschirmjäger Hauptmann (Paratroop Captain) Walter Gericke (smoking) was originally a policeman who transferred to the Luftwaffe and became one of the first battalion commanders of the Parachute Division.He fought in the Battle of Crete (1941) and won the Knight's Cross of the Iron Cross.He also fought in Italy and by the war's end was a lt colonel. Postwar, he was POW of the British.He returned to service in the 50s and commanded 1.Airborne Division 1962-65.He retired a major general.

Hermann Leopold August Opole-Bronikowski was a general during WW2 and gold medalist in the team dressage during the Berlin Olympics, 1936. He came from an old aristocratic family; during WW2 he was a Panzer commander. He was badly wounded in 1943 and returned to duty in 1944. He fought in Normandy and was last commander of 20.Panzer Division. Postwar, he was held as POW until 1947 and then became an adviser for the new German army.

Hermann Leopold August Opole-Bronikowski was a general during WW2 and gold medalist in the team dressage during the Berlin Olympics, 1936. He came from an old aristocratic family; during WW2 he was a Panzer commander. He was badly wounded in 1943 and returned to duty in 1944. He fought in Normandy and was last commander of 20.Panzer Division. Postwar, he was held as POW until 1947 and then became an adviser for the new German army.

Pinterest • The world’s catalogue of ideas
Search