Grocery Ad 1926 (For those not old enough to remember when food was priced in "cents" - that's what the "c" following the price is ie COFFEE 49 CENTS per LB

Grocery Ad 1926 (For those not old enough to remember when food was priced in "cents" - that's what the "c" following the price is ie COFFEE 49 CENTS per LB

El Super Weekly Ad June 7 - 13, 2017 - http://www.olcatalog.com/grocery/el-super-weekly-ad.html

El Super Weekly Ad June 7 - 13, 2017 - http://www.olcatalog.com/grocery/el-super-weekly-ad.html

Using Grocery Flyers To Practice Math Skills.  There are some really well thought out ways to use these ads in your math lesson.  Make real-life connections.  A well done post that won't take hours to read.  See more at:  http://corkboardconnections.blogspot.com/2015/04/using-grocery-flyers-to-practice-math.html

Using Grocery Flyers To Practice Math Skills

Using Grocery Flyers To Practice Math Skills. There are some really well thought out ways to use these ads in your math lesson. Make real-life connections. A well done post that won't take hours to read. See more at: http://corkboardconnections.blogspot.com/2015/04/using-grocery-flyers-to-practice-math.html

Cub Foods Weekly Ad June 8 - 14, 2017 - http://www.olcatalog.com/grocery/cub-foods-weekly-ad.html

Cub Foods Weekly Ad June 8 - 14, 2017 - http://www.olcatalog.com/grocery/cub-foods-weekly-ad.html

Grocery ad (~1939). http://www.pinterest.com/ashes42/a-bit-of-history-with-a-dash-of-genealogy/

Grocery ad (~1939). http://www.pinterest.com/ashes42/a-bit-of-history-with-a-dash-of-genealogy/

Pinterest
Search